Проведе се пролетното заседание на Постоянната комисия по европейски и национални фондове, механизми и инструменти  към НСОРБ

На 29 април в гр. София се проведе заседание на Постоянната комисия на НСОРБ по европейски и национални фондове, механизми и инструменти (ПКЕНФМИ). Модератор на заседанието бе заместник-председателят на Комисията и директор на дирекция „Европейски политики, програми и туризъм“ в Столична община Мария Гончева, а участие в дискусиите по дневния ред взе и председателят на НСОРБ Силвия Георгиева.

По време на откриващия панел секретарят на комисията Веселка Иванова, началник-отдел в НСОРБ, презентира настоящите и предстоящите възможности за еврофинансиране.

Настоящи процедури:

Отворени за кандидатстване от общините са 12 процедури с бюджет от 1.31 млрд. лв. по шест програми: Програма за развитие на човешките ресурси; Програма за образование; Програма за околна среда; Програма за развитие на регионите; Програма за морско дело, рибарство и аквакултури и Национална програма на Република България по фонд „Убежище, миграция и интеграция“.

  • Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г.:

До края на април отворена за кандидатстване бе процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ по ПРЧР с бюджет от 150 млн. лв. Допустими дейности са предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, както и телекеър.

  • Програма „Образование“ 2021-2027 г.:

Процедура „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор), с бюджет от близо 62 млн. лв., е отворена за кандидатстване до 30 юни. Допустими кандидати и партньори са: общини, държавни, общински и частни училища, НПО и др. Допустими дейности са реинтегриране на лица в образователната система, курсове за ограмотяване на възрастни, дейности за запознаване с професии и др.

Процедура „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“, със същия срок за кандидатстване, предвижда дейности по създаване на училищни и местни общности в подкрепа процеса на десегрегация на училищата и намаляване на негативни обществени нагласи в образованието; обучения на местна и училищна администрация, на образователни медиатори, социални работници и други заинтересовани страни и на педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда.

Процедура „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)“, с общ от близо 86 млн. лв., предвижда допълнителна професионална подготовка, „пробно стажуване“ и допълнителни занимания за ученици за придобиване на знания, умения и компетентности в съответствие с изискванията на пазара на труда.

  • Програма „Околна среда “ 2021-2027 г.:

Общините от 36 Регионални сдружения за управление на отпадъците с прекратена до 15.04.2027 г. експлоатация на регионални депа/клетки от регионални депа за битови отпадъци/ са конкретни бенефициенти по процедура „Рекултивация на регионални депа/клетки на регионални депа за битови отпадъци – втора“, с бюджет от близо 60 млн. лв.

По процедура „Зелени мерки в градска среда“ (4) бенефициенти са две общини с нарушено качество на атмосферния въздух – Кърджали и Пазарджик, като предвидените допустими дейности са подготовка на проектното предложение за изграждане и/ или надграждане на зелена инфраструктура за намаляване на вторичното разпрашаване в градска среда.

  • Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.:

До 10 юни е отворена за кандидатстване Процедура „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж“, по която конкретни бенефициенти са общините Благоевград, Варна, Велико Търново, Видин, Плевен, Пловдив, Русе и Стара Загора. Допустими за финансиране са инфраструктурни мерки за насърчаване на икономическата активност; енергийна ефективност (ЕЕ) и устойчиво обновяване на жилищни и обществени сгради, вкл. студентски и ученически общежития; устойчива мобилност, вкл. градска мобилност; пътна инфраструктура, зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства; образователна инфраструктура и оборудване; здравна инфраструктура, социална инфраструктура и жилищно настаняване; култура, спорт и туризъм.

Общините от области Кюстендил, Перник и Стара Загора, в т.ч. и 10-те общини, свързани с Маришкия басейн, са допустими по процедура „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с  фокус върху използването на чиста енергия“ . Процедурата е отворена до 19 юни, а допустимите дейности включват изграждане или развитие на съответната логистична/индустриална зона/парк с фокус върху използването на чиста енергия, вкл. довеждаща техническа инфраструктура.

До 13 май 40-те градски общини Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен, Ямбол могат да кандидатстват по процедура „Техническа подкрепа за изпълнение на ИТИ инструмента“. Допустимите дейности са осигуряване на подкрепа за подготовката на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (втори прием) и проектни предложения за кандидатстване по Приоритет 2 на ПРР 2021-2027.

  • Програма „Програма за морско дело, рибарство и аквакултури“ 2021-2027 г.

До 2 май бе отворена за кандидатстване процедура „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов“, по която общините бяха допустими бенефициенти.

  • Национална програма на Република България по фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 2021–2027 г.

Общините са допустим бенефициент по процедура №4, Специфична цел 4 „Солидарност“.  Допустими за подкрепа са дейности по презаселване на лица, получили международна закрила, а сроковете за изпращане на проектни предложения са 27 юни, 15 септември и 31 декември 2025 г.

Допустими за подкрепа са дейности по процедура №5, Специфична цел 4 „Солидарност“ са дейности по прехвърляне в друга държава членка („преместване“). Крайните срокове за кандидатстване са пет: 10 юни, 11 август, 10 октомври и 10 декември 2025 г., както и 10 февруари 2026 г.

 

Предстоящи процедури:

Планирани за обявяване са 29 процедури за предоставяне на БФП с бюджет от 4,05 млрд. лв. Те са по Програма за развитие на човешките ресурси, Програма за околна среда, Програма за образование, Програма за развитие на регионите, Програма  Интеррег VI-A Румъния- България 2021-2027 г., Програма Интеррег VІ-А ИПП България – Сърбия 2021-2027 г. , както и по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

Вижте повече информация за сроковете и дейностите по тях: https://www.namrb.org/bg/novini-po-programi-i-proekti/nastoyashti-i-predstoyashti-azmozhnosti-za-podkrepa-na-obshtinskite-evroproekti-17167

В рамките на заседанието на ПКЕНФМИ бяха представени пилотните инициативи по създаването на зелени жилищни райони и енергийни общности, както и повторна употреба на материали. Те са по реализиращи се проекти от мисията Green Living Areas, подкрепени от Програма Интеррег „Евро-Средиземноморски басейн“ 2021-2027. НСОРБ е Териториална антена на мисията.

Програмата Interreg Euro-MED 2021-2027 цели подкрепа на сътрудничеството през средиземноморските граници, чрез предоставяне на средства за проекти, разработени и управлявани от публични администрации, университети, частни организации и организации на гражданското общество. Обединява партньори от 69 региона на 14 държави от северния бряг на Средиземно море с обща цел: климатично неутрално и устойчиво общество в полза на своите граждани. Подкрепят се проекти за институционален диалог – с бенефициенти регионални и национални публични органи, като целта е интегриране на резултатите от изпълнени проекти в практиката и публичните политики. България е част от разширения програмен ареал за настоящия период. Участват 96 партньора, от които 18 общини. В края на м. юни 2023г. приключи втората покана за набиране на проекти.  Общият бюджет възлиза на 294 милиона евро за настоящия период. Вижте повече за Interreg Euro-MED: ТУК.

Експертът „Институционални проекти“ в НСОРБ Маруся Цветкова презентира приоритетите и специфичните цели на мисията.

Членовете на Комисията се запознаха с тематичните проекти в мисията от българските партньори – Маргарита Доровска от Музея на хумора и сатирата в Габрово, Надежда Милева и Борислава Спасова от община Смолян, както и Георги Симеонов от Регионалната енергийна агенция – Пазарджик.

Идентифицираха се общи сфери, в които участниците могат да обменят опит – енергийни общности, включване на гражданите в инициативи за създаване на енергийни общности, планиране на зелени градски пространства, нулево емисионна мобилност, включване на млади хора и др. В свободна дискусия участниците изразиха необходимост от информация относно законодателни и други промени в сферите, в които изпълняват проектните си дейности.

Очертаха се и следващите стъпки, които оформиха и предстоящите дейности на Териториалната антена: споделяне на информация за събития в рамките на проектите; публикуване на важна информация, свързана с резултатите от проектите в комуникационните канали на НСОРБ и на партньорите в тематичните проекти; представяне на ключови резултати от интерес за местните власти в подходящи събития на НСОРБ; споделяне на информация относно важни законодателни промени в сферите на действие на тематичните проекти и при необходимост формиране и представяне на становища.

 

Във втората част на заседанието секретарят на комисията Веселка Иванова представи и подробен анализ на реализацията на общинските проекти, финансирани от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Информацията е изготвена от екипа на НСОРБ по програми и проекти на общините, на база публично достъпната информация в системата за управление на НПВУ (ИСУН2020).

От обявените към общините 14 процедури за набиране на проекти на обща стойност 3.65 млрд. лв. 13 са с изтекъл срок за кандидатстване и една е временно спряна от края на юли 2023 г. Общините са депозирали 4 215 проекта за по-малко от две години. Броят е по-голям от депозираните общински проекти по европрограмите за цял програмен период.

Одобрените за финансиране са 3 964 общински проекта на обща стойност 5.8 млрд. лв. със стойност на БФП 5.7 млрд. лв. Това означава успеваемост на общините над 94%. Трябва да се отбележи, че над 81% от одобрените общински проекти са само по двете процедури за енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради. Сключените договори на общините са 1 308 на обща стойност 2.61 млрд. лв. със стойност на БФП от 2.52 млрд. лв. и съфинансиране от 85 млн. лв. Прекратени са 5 общински проекта по първата процедура за уличното осветление;

Все още не е започнало или не е приключило договарянето по четири процедури за БФП – двете за енергийната ефективност на жилищните сгради, реформирането на Домовете за стари хора и изграждането на новите социални услуги. По тях следва да се договорят 437 проекта за около 529 млн. лв.

Плащанията по общинските проекти са в обем 243.6 млн. лв. или около 9.6% от стойността на договорената с общините БФП. С най-висок темп на изпълнение са проектите за модернизацията на образователната инфраструктура, рехабилитацията на общежитията и екологосъобразната мобилност. Без никакви или минимални разплащания са общинските проекти за енергийната ефективност на МЖС, новите социални услуги и по втората покана за уличното осветление. Договори са сключили общо 209 общини, в т.ч. райони на Пловдив и Столична община. В изпълнение са проекти в 208 общини или в 78.5% от общият брой на общините в страната.

Поставените в дискусията въпроси ще бъдат обобщени и представени пред отговорните институции.

Яна Дочева, ръководител на екип „Стратегическо развитие на общините“ в НСОРБ, представи възможностите за общините по линия на Социалния план за климата. Разработването му продължава вече над два месеца, като срокът за представяне му на ЕК изтича този юни. Максималният размер на средствата от Фонда за България за периода 2026-2032 г. Е в размер 2.5 млрд. лева., разпределени в три приоритета: „Сгради“, „Транспорт“ и „Пряко подпомагане“. НСОРБ е партньорска организация по трите основни компонента.

Сдружението представи становище по отношение на определяне на компетентните институции за разработване на политиките в секторите, разпределение на отговорностите по управлението на марките и инвестициите на градски и селски райони, разширяване на формулировката относно уязвими ползватели на транспорт, разпределение на средствата по области на интервенция. Сдружението предложи и директното финансово подпомагане на уязвимите домакинства и ползватели на транспорт да бъде комбинирано с мерки и инвестиции за осигуряване на екологични транспортни средства, зарядни станции, необходимия софтуер, центрове за обслужване, обучение на персонала и други.

НСОРБ представи на общините за попълване въпросника по компонент „Транспорт“, който да подпомогне планирането на целенасочени инвестиции в рамките на Социалния план за климата на Република България.  Повече информация по темата: ТУК.

По темата за колективен достъп на общините до справки през платформа Regix се включи юрисконсултът от НСОРБ Пламен Петров. Той представи ползите за местните администрации от автоматизирания машинен достъп между различни държавни регистри, улесняващ предоставянето на 454 услуги. Чрез платформата се реализира и основният принцип на електронното управление – администрацията да не иска повторно информация, която вече е представена на държавата.

НСОРБ заяви до момента колективен достъп на общини до 40 вида справки от 24 регистъра, поддържани от 17 административни органи, включително във връзка с преминаването към нови основи за ТБО. Сдружението информира всички общини, които са с внедрена Информационна система, обслужваща звената по местни приходи, за осигурен колективен достъп чрез платформата RegiX до: справки за валидност на физическо лице; за настоящ и постоянен адрес; за родственост; за семейно положение, съпруг/а и деца.

Без колективен достъп до RegiX са 28 общини и райони на общини.

Членовете на комисията се запознаха и с възможностите за повишаване капацитета на общините за активно кандидатстване и изпълнение на проекти, съфинансирани от ЕФСУ, чрез проекта на НСОРБ „УСПЕХ – умения, синергия и партньорства за европейски хоризонти“.

Сдружението ще предостави на конкретни услуги в следните четири направления:

  • Стратегическо планиране – подкрепа за подготовка и изпълнение на общински програмни и стратегически документи за програмни периоди 2021 – 2027 г. и 2028 – 2034 г.;

  • Прилагане на ИТИ и насърчаване на междуобщинското сътрудничество и на сътрудничеството с неправителствения, бизнес и научен сектор;

  • Хоризонтални политики – възлагане и изпълнение на обществени поръчки по ЗОП, съблюдаване на приложимия режим на държавните помощи;

  • Разработване и изпълнение на проекти за участието на българските общини в инициативи на ЕС като „Хоризонт Европа“, „Нов европейски Баухаус“ и други.

Представени бяха възможностите за партньорства за устойчиво градско развитие по Европейската градска инициатива и Програма Урбакт IV. Те включват обмен между градовете/City to city exchange; мрежа за добри практики по URBACT; актуални консултации по Градския дневен ред на ЕС; трансферни партньори по поканата за иновативни дейности.

На 7 май 2025 г. 14:30 до 16:00 ч. НСОРБ организира онлайн информационна сесия за запознаване на общините с предстоящите събития и възможности, които предоставя Европейската градска инициатива (EUI) и УРБАКТ (URBACT).

/ИИ/