Управителният съвет одобри дейностите в подкрепа на общините по преминаване към нови основи за определяне на ТБО

Управителният съвет на НСОРБ обсъди изпълнението на планираните дейности на Сдружението в подкрепа на общините по преминаване към нови основи за определяне на такса битови отпадъци. НСОРБ се фокусира върху наложителните промени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и разширяване на системите за разделно събиране на масово разпространените отпадъци.

Закон за управление на отпадъците

В края на март в Народното събрание бе внесен за законопроект за изменение на ЗУО, който кореспондира с дългогодишните усилия на общините и НСОРБ за разширяване на правомощията на местните власти в областта на опазването на чистотата:

  • Регламентиране правото за предвиждане на мерки от местно значение в общинските наредби за поддържане на чистотата на територията на общината, както и възможността за налагане на глоби и имуществени санкции при нарушения.
  • Предоставяне на правомощия на кметовете на общини, наред с ораните на РИОСВ, да установяват и наказват лицата, допуснали:
  • нарушения при събиране, вкл. разделно, съхранение, транспортиране или третиране на битови или строителни отпадъци;
  • нарушения на изискванията за разделно събиране, транспортиране и третиране на отпадъци според техния вид, свойства и съвместимост;
  • продажба на опаковани стоки без приемане обратно от потребителите на използвани опаковки при наличие на организирана система за многократна употреба;
  • неорганизиране на разделно събиране на отпадъци от търговски, производствени, стопански и административни обекти и/или непредаването им на оторизирани лица.

Тези текстове бяха част от предложенията на НСОРБ, многократно изпращани на ръководството на МОСВ.

Сдружението изпрати становище до две парламентарни комисии – по околната среда и водите и по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, в което изразява подкрепа за предлаганите изменения.

На 10 април законопроектът беше приет единодушно на първо гласуване от водещата Комисия по околната среда и водите.

Незаконното изхвърляне на отпадъци се утвърди като един от сериозните екологични и социални проблеми в последните години. От около 300 сигнала, отчитани годишно, от началото на тази година в Министерството на околната среда и водите са постъпили над 7 хиляди. В отговор МОСВ разпореди засилване на контролната дейност от страна на РИОСВ, което доведе до чувствително нарастване на броя на санкциите, налагани на кметовете на общини.

Този проблем бе фокус на срещата на 24 март на Областния управител на област Пловдив с министъра на околната среда и водите Манол Генов, кметове на общини и народни представители от региона. На срещата НСОРБ представи предложения за промени в Закона за управление на отпадъците, които бяха официално изпратени на министъра, народните представители от област Пловдив, както и на членовете на Парламентарната комисия по околната среда и водите: https://www.namrb.org/bg/aktualno/oblastniyat-upravitel-na-plovdiv-initsiira-sreshta-po-temata-za-nezakonnite-smetishta-17132.

Сдружението има уверение от министър Генов и народните представители, че ще продължи активната работа с НСОРБ за разписването на конкретни законови текстове. Поет бе и ангажимент за създаване на работна група към Комисията по околната среда и водите в Народното събрание, която да подпомогне процеса по подготовка на необходимите нормативни промени, с участието на експерти от МОСВ, общините и законодателните референти на НС.

Проект „Модели за оптимизиране процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“

В изпълнение на проекта, финансиран от Програма „Околна среда“ 2021-2027, Сдружението изготви анализ на ситуацията в България и проучи опита на други страни. Материалите са публикувани на страницата на проекта – https://waste.namrb.org/index.php/bg/resursizaobshtinite.

Системите за разделно събиране на масово разпространените отпадъци

В началото на април НСОРБ изпрати до всички общини препоръки за подобряване на договорите им с организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ОООО). Те са изготвени от експерти на НСОРБ, одобрени от Управителния съвет на заседанието през януари и от Постоянната комисия по околна среда, кръгова икономика и зелени политики към НСОРБ.

Практиката към момента показва, че тези договори се подготвят основно от самите организации и формално отговарят на нормативните изисквания. В тях преобладаващо са разписани ангажиментите на общините да оказват съдействие на организациите, като местните власти разполагат с ограничени възможности за преразглеждане или променяне на клаузите.

Сдружението е на мнение, че е изключително важно общините да бъдат равнопоставени страни в тези договори и трябва да имат възможността да предлагат, договарят и прилагат условия, които не само да отразяват нормативни изисквания, но и да допринасят за по-добро функциониране и устойчивост на системата за управление на отпадъците, включително отпадъците от опаковки.

Заседанието на НСОРБ се проведе в Пловдив, с любезното домакинство на кмета на общината и член на УС на НСОРБ Костадин Димитров и неговия екип.