Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова участва в заседанието на Съвета на Европейския съюз по околна среда, което се провежда днес в Люксембург.

Заседанието започна с преглед на напредъка в преговорите по ревизията на стандартите за емисиите на CO₂ от нови леки и лекотоварни автомобили. Министър Карамфилова подчерта, че България подкрепя актуализацията на регулаторната рамка и предвидените гъвкавости, но същевременно счита, че целите за 2030 г. и 2035 г. са твърде амбициозни и е необходимо обмислянето на по-реалистична траектория.

Успешният преход към чиста мобилност трябва да се основава на технологична неутралност, икономическа реалистичност и социална устойчивост“, заяви министър Карамфилова.

Срещата продължи с обмен на мнения относно прилагането на Стратегията на ЕС за устойчивост на водните ресурси една година след нейното приемане. Министър Карамфилова отбеляза, че България разглежда водната сигурност като стратегически приоритет. Тя представи предприетите мерки за справяне с нарастващия натиск на климатичните промени върху водните ресурси и призова за по-голяма гъвкавост на европейските финансови инструменти и по-активно привличане на инвестиции във водния сектор. „…необходимо е да превърнем устойчивостта на водните ресурси в реален инвестиционен и политически приоритет за Европа“, акцентира Карамфилова.

При обсъждането на резултатите от 34 години прилагане на програмата LIFE и перспективите за нейното бъдеще министър Карамфилова припомни, че „програмата е единственият инструмент на ЕС, изцяло посветен на околната среда, климата и биологичното разнообразие“. Министърът подчерта, че програмата следва да запази своята самостоятелност и след 2027 г., така че да бъдат гарантирани нейните ключови характеристики – видимост, достъпност, специализиран модел на управление и адекватно финансиране.

В рамките на заседанието министър Росица Карамфилова проведе двустранна среща с европейския комисар по въпросите на климата, нулевите нетни емисии и чистия растеж Вопке Хукстра. По време на разговора двамата обсъдиха предстоящата ревизия на Европейската система за търговия с емисии (ЕСТЕ) и подготовката на бъдещата климатична рамка на ЕС за периода след 2030 г.

Министър Карамфилова подчерта, че ревизията на ЕСТЕ следва да бъде основана на задълбочени оценки на въздействието, отчитаща специфичните икономически, енергийни и технологични характеристики на държавите членки. България апелира за плавен и предвидим преход, запазване на безплатното разпределение на квоти за индустрията възможно най-дълго и осигуряване на по-добър достъп до финансиране за държавите с по-ниски доходи и въглеродно интензивни производства.

Заседанието на Съвета на ЕС по околна среда продължава с обсъждане на рисковете от загуба на биологично разнообразие и гарантиране на икономически просперитет, конкурентоспособност и устойчивост. България ще подчертае необходимостта от дългосрочна визия и по-добро интегриране на природния капитал в процесите на икономическо и инвестиционно планиране, включително чрез оценка на екосистемните услуги и развитие на механизми за насърчаване на инвестициите в опазването и възстановяването на природата.

В рамките на заседанието ще се проведе и обмен на мнения относно гарантирането на ефективното прилагане на Регламента за регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH). Сред необходимите действия България откроява модернизацията на регулаторната рамка, засилен контрол, по-добро използване на цифровите инструменти и силна координация на европейско ниво.