
Кулминацията на събитието предстои от 18.00 часа с концерт, който ще представи богатството на индийската музикална традиция чрез автентично звучене и впечатляващи виртуозни изпълнения
Звуците на Индия оживяха днес в Регионална библиотека „Захарий Княжески“, където световноизвестното „Трио Махарадж“ гостува за първи път в Стара Загора, за да отведе публиката на музикално пътешествие към духовното сърце на Индия.
Музикантите идват от Варанаси – един от най-древните и свещени градове в Индия, символ на хилядолетна духовност, култура и традиции. В състава на триото са виртуозът на сарод Пандит Викаш Махарадж, заедно със своите синове – Прабхаш Махарадж (табла) и Абхишек Махарадж (ситар). Те са наследници на прочут музикален род, който вече 500 години съхранява и развива традициите на индийската класическа музика.
Събитието започна с обучителен семинар на тема „Индийска класическа музика – рага, сарод, ситар, табла“. Посетителите се потопиха в дълбочината на индийската музикална традиция. Публиката научи повече за музикалния стил „рага“.
Музикантите изпълниха композиция от своя регион, представяйки автентичното звучене на инструментите, а след това разказаха повече за техния произход и особености.
Сред най-интересните акценти бе представянето на сарод – струнен инструмент, широко използван в хиндустанската музика. Макар да е символ на индийската класика, неговият първообраз идва от Афганистан. Наред със ситара, сародът е сред най-разпознаваемите инструменти на Индийския субконтинент.
Публиката научи и за рабаба – древен струнен инструмент с корени в Централна Азия, Близкия изток и Северна Африка, смятан за предшественик на редица съвременни инструменти, включително китарата и цигулката.
Особен интерес предизвика и ситарът – инструмент с изключително богат и „вокален“ звук. Според музикантите, за да се овладее ситарът, изпълнителят трябва добре да познава вокалната техника. За разлика от него, сародът носи по-ритмичен и ударен характер.
Любопитен факт е, че Джордж Харисън, английски китарист, певец и автор на песни, най-известен като китарист на „Бийтълс“, свири на ситар в редица песни на групата.
В края на срещата Пандит Викаш Махарадж остави публиката с думи, които сякаш обобщиха цялата философия на индийската класическа музика: „Където е музиката – там съм и аз.“
Кулминацията на гостуването е концертът от 18.00 часа, който ще представи автентично звучене и виртуозни изпълнения, вдъхновени от вековните традиции на индийската музика. Входът е свободен.
Събитието се осъществява със съдействието на Посолство на Република Индия в България, Индийски съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток–Запад“.
Това е второто гостуване на триото в България. Миналата година музикантите изнесоха поредица от концерти в няколко български града, а сега канят и старозагорската публика да стане част от едно незабравимо музикално преживяване.
Поканени са всички граждани и гости на Стара Загора да се потопят в магията на Индия – чрез музика, ритъм и вековни традиции.