Пазарът на мляко под лупа: Абровски за афлатоксините, проверките и тестовете

Не е редно държавата да се намесва в ценообразуването, каза земеделският министър

България – като разграден двор. Това са думи на земеделския министър Пламен Абровски след първите седмици начело на едно от най-тежките министерства.

“В момента, в който миналата година Българската агенция по безопасност на храните е сезирана за фалшивото масло, това, което е трябвало да прави регулярно, почти не го е правила. Информацията не е излязла, защото към онзи момент проблемът е подаден към прокуратурата и ми беше обяснено, че за да не пречи на разследването не се е шумяло. Гарантираха ми, че е изтеглено и дадено за унищожаване”, заяви той в “Денят ON AIR”.

Проверки и действия на институциите

Министърът ще възложи на БАБХ да провери всичко по случая с фалшивото масло.

“Това масло е хванато януари или февруари месец 2025 г. Твърдят, че фирмите са изтеглени от агрохранителната верига. Въпреки това, разпоредих да се провери фирмите продължават ли да търгуват с някакъв вид продукти. Въведохме стриктен контрол на това, което влиза в страната. Хубаво е в БАБХ да се прави не само контрол по документи, а и такъв по съдържание”, допълни той за Bulgaria ON AIR.

Липса на база данни и контрол

В нашата държава БАБХ няма никакъв архив, защото не е правила база данни, категоричен е той.

Срокът да се извърши контрол върху даден е продукт е за 3 дни в лаборатория. Има и забрана за повече от 10% разлика в надценката между български и небългарски продукти, уточни Абровски.

“Тръгваме към млекопроизводителите, след това отиваме и към веригите. Някои преработватели си казват “защо да купя българско мляко, като мога да си взема евтино калиата и да направя кашкавал”. Нека се прави това нещо, но потребителят да знае. Афлатоксините може да ги видим в крайния продукт, ако не се съхраняват правилно. Има нещо, наречено “бърз тест”. Той само казва има или няма, не може да даде отговор колко е количеството. Има определени допустими стойности. Разпоредих на БАБХ да всеки ден да се документира какво мляко влиза като суровина – вносът е минимален. Откакто сме въвели изискването до 23 юни в мандрите като млечни суровини са влезли 26 000 тона българска млечна суровина и едва 1418 тона млечни суровини от чужбина. Когато нямаш реални данни, не знаеш къде да се намесиш. В момента потребителят е цар и законодателството на ЕС позволява, за да може да бъде информиран, на етикетите да има отбелязани много по-детайлни неща. Ще направим всичко възможно българският потребител да е най-информиран в ЕС”, изтъкна гостът.

Според него ще има проверки на входовете и изходите на мандрите, както и на щандовете.

Цялото интервю вижте ТУК.