Всичко е въпрос на сметки и на време, за да усвоим поне част от милионите евро по Втори стълб, които България рискува да загуби, споделя министър Пламен Абровски

Милиони евро по Втори стълб са под риск. В третата част от интервюто на Agri.bg със земеделския министър Пламен Абровски темата е именно тази – колко средства остават неусвоени по двата програмни периода, как работят правилата N+2/N+3 и какви ходове подготвя министерството, за да сведе евентуалната загуба до минимум. Сред обсъжданите варианти са мобилизиране на административен ресурс в ДФ „Земеделие“, по-бързо разглеждане на заявки и обществени поръчки, както и възможност за нова интервенция по линия на т.нар. „Омнибус“ регламент.

 

Обявихте, че към 31 декември 2025 г. по Втори стълб са останали неусвоени средства. От кои мерки са тези средства? За какъв период се отнасят?

Средствата, които не са използвани по правилото N+2/N+3 не се губят от конкретна интервенция, нито от инвестиционни мерки или такива с плащане на площ. Комисията предоставя суми на годишна база, като след 2 години по правилото N+2, съответно след 3 години по правилото N+3, следва да бъдат разплатени суми в същия размер, без значение от коя интервенция или мярка.

Сумите за двата програмни периода 2014-2022 г. и 2023-2027 г. са, както следва: По ПРСР 2014-2020 са около 200-220 млн. евро публични разходи, а по Стратегическия план към края на 2025 г. не са използвани малко над 117 млн. евро публични средства.

Какви действия предприемате, за да не се стигне до тяхната загуба?

Към момента се провеждат консултации само в рамките на министерството и със службите на ЕК, като се обследват всички варианти, които биха довели до ефективно разплащане на средства в края на годината така, че тази сума да бъде сведена до минимум.

На първо място предвиждаме да се мобилизира административен ресурс в ДФЗ за разплащане на по-голямата част от кампания 2026 по интервенциите от Стратегическия план, касаещи финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) – още в рамките на календарната 2026 г.

Обмисляме и стартиране на нова интервенция, позволена в рамките на т.нар. „Омнибус“ регламент, която все още анализираме като конкретни параметри. Намеренията са да осигурим ресурс до размера на позволеното по регламент.

Създадена е вече стриктна организация в ДФЗ за разглеждане в срокове, по-къси от нормативно заложените за разплащане на заявки, обществени поръчки и т.н.

Търсим всички начини за ефективно преразпределяне на средства между интервенции, оптимизиране на други интервенции, включително ревизия на индикативната годишна програма.

Какво би означавала за България евентуална дерогация от правилото N+2 за 2026 г.? Какви са шансовете тя да бъде одобрена от ЕК?

Предложението за дерогация от правилото N+2 вече е представено пред службите на ЕК на 26.05.2026 г. То включва правилото N+2 да не се прилага конкретно за календарната 2026 г. По този начин от една страна няма да се наруши общата финансова дисциплина за целия програмен период, а от друга – българското земеделие ще има малко повече време за реализация на дейности, които са забавени по независещи от самите бенефициентите причини.

Предлаганите промени следва да се извършат от страна на Европейската комисия, а България бе подкрепена официално едва от няколко държави членки, което намалява шансовете за реализация, но към момента не ги и обезсмисля изцяло.

 

Целият текст и видео от интервюто можете да намерите тук.