Васил Терзиев кмет на Столичната община и член на УС на НСОРБ за BG ON AIR: Децентрализацията отхлабва политическата примка

След дискусията на Националната среща на местната и централната изпълнителна власт, организирана от НСОРБ, кметът на София и член на УС на НСОРБ Васил Терзиев отново призова за финансова децентрализация на общините. В интервю за предаването “Опорни хора” по тв. BG ON AIR той заяви, че сегашният модел поставя местната власт в постоянна зависимост от държавата и лишава общините от възможността самостоятелно да инвестират в развитието си.

“Още вчера, на срещата между Националното сдружение на общините и представители на правителството, поставих въпроса колко е необходимо да бъде променен този модел. Причината е, че общини като Столичната община са системно недофинансирани – както по националните, така и по европейските програми – в резултат на начина, по който беше изградена действащата система”, заяви Терзиев.

По думите му в България реална финансова децентрализация практически липсва, тъй като нито приходите от ДДС, нито от корпоративния данък остават в общините. Това, според него, принуждава местната власт да разчита основно на непопулярни мерки за осигуряване на приходи.

“Остават само непопулярните местни политики – всички знаят какво трябва да се направи, но никой не иска да го направи, защото това означава по-високи цени на билетите за градския транспорт, разширяване на зоните за платено паркиране или увеличение на местните данъци”, посочи кметът.

Терзиев коментира и разговорите с представители на изпълнителната власт, като отбеляза, че има нагласа да се върви към децентрализация, макар и постепенно.

 “Има някаква нагласа да стане. Има очакване от страна на общините да предложат какъв трябва да бъде моделът. Но чух, че това ще става постепенно. Всички искат децентрализация, но тя отхлабва политическата примка. Много по-лесно е да се контролира един кмет, когато той е силно зависим от държавното финансиране и подкрепа за всеки един проект”, заяви той.

Според столичния кмет реформата трябва да осигури пряка връзка между икономическото развитие на общините и ресурсите, с които те разполагат, така че по-голяма част от генерираните приходи да остават на местно ниво и да се инвестират обратно в качеството на живот на хората.

Цялото интервю гледайте тук: 
https://www.bgonair.bg/a/172-oporni-hora/422240-terziev-sofiya-ne-mozhe-da-se-sravnyava-s-viena-problemat-e-i-ot-vremeto-na-fandakova

/ЙБ/