Столична община подготвя нови инвестиции в метрото и градския транспорт и настоява за по-справедливо държавно финансиране

„Столична община подготвя мащабна програма за обновяване на градския транспорт, която съчетава инвестиции в нов подвижен състав, модернизация на транспортната инфраструктура и разширяване на метрото.“ Това заяви заместник-кметът по транспорт и градска мобилност Виктор Чаушев в интервю за „24 часа“.
По думите му общината вече работи по осигуряването на финансиране за закупуването на 50 нови електробуса, 75 тролейбуса и 20 трамвая, като голяма част от тях могат да бъдат доставени още до октомври следващата година. За да не се губи време в административни процедури, Столична община е готова да осигури необходимите авансови плащания веднага след потвърждение по програмите за финансиране.
Паралелно с това се подготвят и три стратегически проекта, които ще обновят не само подвижния състав, но и техническата база на транспортната система. Сред тях са доставката на 60 нови трамвая и цялостна реконструкция на депо „Банишора“, модернизацията на депо „Искър“ с още 46 трамвая за линиите 20, 21 и 22, както и покупката на 200 нови автобуса заедно с обновяване на гараж „Дружба“.
Чаушев подчерта, че развитието на обществения транспорт е пряко свързано с финансовата устойчивост на системата. По негови думи недостигът в сектора тази година се очаква да достигне между 45 и 61 млн. евро, което поставя сериозни предизвикателства пред работата на транспортните дружества.
„Метрото е най-скъпият обществен транспорт в страната. То има своите преимущества, защото превозва бързо на далечни разстояния много хора, но това си има своята цена“, коментира Чаушев.
Той подчерта, че Столична община е изпратила две писма до Министерството на финансите с подробна информация за недостига на средства и настоява за по-справедлив модел на финансиране, при който държавата и общината споделят разходите поравно. „Настояваме за 145 млн. евро държавна субсидия и компенсация, като общината ще осигури същата сума. Ако държавата не ги осигури, това означава, че няма да можем да пуснем новото метро до „Левски Г“, защото то изисква увеличение на пробега за „Метрополитен“ ЕАД, а метрото е най-скъпият обществен транспорт в страната”, подчерта той.
Според него липсата на необходимото държавно финансиране би поставила общината пред тежък избор между поддържането на транспортната система и реализацията на други важни проекти за града като изграждането на детски градини, училища и ремонти на улици.
Въпреки това заместник-кметът беше категоричен, че качеството на транспортното обслужване няма да бъде жертвано: „Намаляването на пробега, разреждането на линии не е решение и аз като заместник-кмет няма да го допусна.“
По темата за цените на превозните документи Чаушев отбеляза, че София продължава да предлага едни от най-достъпните тарифи в региона, но устойчивото развитие на системата изисква дългосрочен разговор за нейното финансиране.
„В сравнение с други европейски градове цените на превозните документи в София са доста ниски и ако трябва да сме честни – за да можем да инвестираме в нови превозни средства и в ремонт на инфраструктурата, са необходими средства. В общината знаем, че трябва да инвестираме преди да искаме от гражданите, но голяма промяна в тарифната политика за обществения транспорт не е правена от 2016 г. и няма как тези цени да бъдат задържани още дълго,“ посочи той. „Ако се стигне до това, ще се опитаме да бъде в минимален размер. На този етап за тази година може би това няма да се случи. Смятам, че държавата е добър партньор и ще изпълни това, което е обещала. Смятам, че сега подходът няма да е като на предходното редовно правителство, а ще е доста по-разумен и отговорен,“ допълни Чаушев.
Заместник-кметът коментира и мерките за повишаване на пътната безопасност: „Столична община настоява половината от средствата, събрани от глоби за нарушения, да остават в общините и да се инвестират обратно в контрол, видеонаблюдение и инфраструктурни подобрения.“
Той даде за пример и конкретните мерки, които се предприемат на Орлов мост – един от най-натоварените транспортни възли в София. След поставянето на сенници на светофарните секции за десен завой, които вече дават резултат и водят до намаляване на инцидентите, Столична община работи по изграждането на физически защитен остров. Целта е автомобилите от средната лента да бъдат насочвани единствено към десен завой, което ще ограничи опасните маневри и ще повиши безопасността.
„Целта не е събирането на повече приходи, а ограничаването на нарушенията и намаляването на тежките пътнотранспортни произшествия чрез по-ефективен контрол, по-безопасна инфраструктура и навременни инженерни решения на местата с концентрация на инциденти,“ поясни Чаушев.